1. Ustal rozsądne cele
Bądź konkretny. „Chcę poprawić swoją kondycję fizyczną” czy „Będę odżywiać się lepiej” brzmią zbyt ogólnikowo. Lepiej sformułuj swoje cele następująco: „Będę spacerować 30 minut dziennie” lub „Dwa razy w tygodniu zabiorę coś zdrowego na lunch do pracy”.
2. Zacznij od najłatwiejszych zmian
Gdy zaczniesz z powodzeniem realizować te cele, poczujesz w sobie siłę, by podjąć kolejne wyzwania. W miarę tego, jak każda mała zmiana będzie się utrwalać, wszystkie zaczną się sumować, co może zaowocować dużymi korzyściami dla Twojego zdrowia.
3. Nie myśl „już na zawsze”
Przystępując do wprowadzania zmian, myśl w kategoriach jednego dnia za każdym razem – a nawet jednego posiłku. Postaraj się przeżyć weekend bez nadmiernego spinania się.
4. Zapisuj, co robisz. Monitoruj postępy
Jeśli starasz się zwiększyć aktywność fizyczną, zapisuj, ile czasu ćwiczysz lub pokonujesz kilometrów. Jeśli próbujesz ograniczyć słodycze, ustal tygodniowy limit i notuj, ile zjadłeś. Gratuluj sobie każdego drobnego sukcesu.
5. Postaraj się przewidzieć, co może zakłócić Twoje plany. Uwzględnij przeszkody
Jeśli chadzasz na imprezy, zaplanuj zjedzenie przekąski przed wyjściem, oraz ustal zawczasu, ile drinków możesz wypić. Jeśli wiesz, że wyłączysz budzik, zamiast wstać i poćwiczyć rano, ustaw zegarek w drugim końcu pokoju, tuż obok przygotowanego ubrania sportowego.
6. Ćwicz sztukę odwracania uwagi
Gdy czujesz chęć zjedzenia czegoś, czego nie powinieneś, powiedz sobie, że poczekasz 15 minut, zanim ulegniesz pokusie. Szansa, że zajmiesz się czymś innym i zapomnisz o kaprysie, jest spora.
7. Uświadom sobie, co uruchamia Twoje złe nawyki
Przerwij błędne koło. Jeśli automat ze słodkimi napojami w pracy kusi Cię za każdym razem, gdy przechodzisz koło niego, znajdź inną trasę lub nie noś ze sobą pieniędzy. Aby zerwać z nocnym podjadaniem, idź do łazienki umyć zęby, zamiast do kuchni, gdzie zrobisz nalot na lodówkę.